Een officieel energielabel voor je woning in Zaandam, opgenomen door een EP-W adviseur van Opstal en geregistreerd bij RVO.



Een woning in Zaandam verbruikt gemiddeld 758 m³ gas per jaar, 5% minder dan het Nederlandse gemiddelde van 800 m³. Zonnepanelen liggen hier op minder daken: 20% van de woningen, tegen 36% landelijk. Het label kijkt niet naar dat verbruik, maar naar de woning zelf: isolatie, glas, ventilatie en installaties.
Bron: CBS StatLine (85984NED), verbruik over 2023.
Welk label krijgt jouw woning in Zaandam?Dat hangt af van jouw isolatie, glas en installaties. De adviseur neemt ze aan huis op en rekent het label uit volgens NTA 8800.
27.487 woningen in Zaandam hebben een geldig energielabel, ongeveer 76% van alle woningen. Daarvan zijn er 15.496 gemaakt met de rekenmethode van sinds 2021; daarover gaan de cijfers hieronder. 54% heeft label A of beter en 14% label D of lager, dicht bij het landelijke beeld (50% en 15%). Label A komt het meest voor. Van die labels registreerde Opstal er 113. Woningen zonder geldig label staan er niet in; de meeste labels komen van een verkoop of verhuur.
| Label | Aandeel | Nederland |
|---|---|---|
| A+ of hoger | 30% | 22% |
| A | 24% | 28% |
| B | 14% | 16% |
| C | 19% | 20% |
| D | 7% | 7% |
| E | 4% | 4% |
| F | 2% | 2% |
| G | 2% | 2% |
Het bouwjaar maakt veel uit. Van de woningen van voor 1945 met een label heeft 39% label D of lager. Bij woningen vanaf 2005 komt dat vrijwel niet voor.
| Bouwjaar | Labels | A of beter | D of lager | D of lager in Nederland |
|---|---|---|---|---|
| Voor 1945 | 2.185 | 26% | 39% | 38% |
| 1945 tot 1965 | 2.508 | 30% | 29% | 30% |
| 1965 tot 1985 | 4.167 | 31% | 12% | 13% |
| 1985 tot 2005 | 1.946 | 59% | 1% | 2% |
| Vanaf 2005 | 4.690 | 99% | 0% | 1% |
Bron: EP-Online (RVO), bestand van 01-11-2026, geldige labels van woningen van 2021 of later (rekenmethode NTA 8800), een label per adres. Het totaal bovenaan telt ook de labels van voor 2021.
Zaandam Zuid is met 6.069 woningen de grootste wijk. Het gasverbruik loopt uiteen van 660 m³ in Pelders- en Hoornseveld tot 840 m³ in Poelenburg. De meeste zonnepanelen liggen in Nieuw West: op 32% van de woningen. Wijken met minder dan 50 woningen staan er niet in.
| Wijk | Woningen | Gas per jaar | Zonnepanelen | Aardgasvrij | Stroom per jaar |
|---|---|---|---|---|---|
| Zaandam Zuid | 6.069 | 830 m³ | 19% | 0% | 2.100 kWh |
| Nieuw West | 5.710 | 690 m³ | 32% | 4% | 2.400 kWh |
| Pelders- en Hoornseveld | 4.812 | 660 m³ | 12% | 14% | 2.140 kWh |
| Rosmolenwijk | 4.299 | 690 m³ | 15% | 9% | 2.080 kWh |
| Zaandam West | 4.187 | 810 m³ | 19% | 8% | 2.280 kWh |
| Poelenburg | 3.356 | 840 m³ | 16% | 5% | 2.170 kWh |
| Zaandam Noord | 2.919 | 810 m³ | 30% | 4% | 2.410 kWh |
| Oude Haven | 2.392 | 800 m³ | 22% | 5% | 2.310 kWh |
| Kogerveldwijk | 2.346 | 730 m³ | 14% | 10% | 2.140 kWh |
Bron: CBS StatLine (85984NED), verbruik over 2023.
De meeste woningen in de gemeente Zaanstad zijn gebouwd in de periode 1965 tot 1985: 29%. Het bouwjaar bepaalt de standaardwaarden waarmee het label rekent als er geen bewijs is. Is je woning later geïsoleerd, laat dan foto's of facturen zien: dan telt de echte isolatie mee.
| Bouwjaar | Aandeel | Nederland |
|---|---|---|
| Voor 1945 | 19% | 18% |
| 1945 tot 1965 | 14% | 14% |
| 1965 tot 1985 | 29% | 29% |
| 1985 tot 2005 | 20% | 22% |
| Vanaf 2005 | 18% | 17% |
Bron: CBS StatLine (82550NED), woningvoorraad op 1 januari 2026.
Zaandam heeft meer appartementen dan gemiddeld: 49% van de woningen, tegen 37% in heel Nederland. Hoeveel buitenmuren een woning heeft, maakt veel uit voor het label.
| Woningtype | Aandeel | Gemiddeld | Wat dat betekent voor het label |
|---|---|---|---|
| Appartement | 49% | 77 m² | Meest voorkomend in Zaandam. Gedeelde wanden met de buren tellen niet als warmteverlies. De adviseur neemt je eigen appartement op. |
| Tussenwoning | 32% | 111 m² | Na het appartement het meest voorkomend. Ingeklemd tussen twee buren, dus vooral dak, vloer en de twee gevels tellen. |
| Hoekwoning | 13% | 114 m² | Ongeveer 1 op de 8 woningen. Een buitenmuur meer dan een tussenwoning: de zijgevel telt mee in het warmteverlies. |
| 2-onder-1-kapwoning | 4% | 123 m² | Ongeveer 1 op de 23 woningen. Drie buitenmuren. Isolatie van gevels, dak en vloer weegt dus zwaar. |
| Vrijstaande woning | 2% | 168 m² | Ongeveer 1 op de 40 woningen. Geen gedeelde wanden. Isolatie van alle gevels, het dak en de vloer weegt mee. |
Bron: CBS StatLine (86165NED, 85035NED), oppervlakte in de gemeente Zaanstad.
Voor de opname in Zaandam komt een van onze eigen EP-W adviseurs bij je langs. We werken niet met losse inhuur.
“Door Opstal adviseurs een nieuw energie label laten opstellen. Dit is heel grondig gedaan door Stijn. De nieuwe labels zijn een stuk waardevoller voor de kopers dan de oude labels (wassen neus), dit houdt in dat de opname van het label ook een stuk grondiger dient te gebeuren dan voorheen. Er wordt goed bekeken welke en wat voor isolatie er is toegepast, ramen worden stuk voor stuk opgemeten, wanden, zonwering, apparatuur etc etc etc. Aanrader!”
thedaaaniel1987, december 2024 · Google-review
Ook je label snel geregeld?Vraag het aan, dan bellen we je tijdens kantooruren binnen een uur.
Vanaf € 225, inclusief btw, met de opname en de registratie bij RVO. Het precieze bedrag hangt af van je woning. Vraag het label aan, dan bellen we je tijdens kantooruren binnen een uur om je woning en je planning door te nemen.
Bij de verkoop van je woning: uiterlijk bij de overdracht bij de notaris moet er een geldig label zijn. Bij verhuur ook: in Zaandam is 12% van de woningen van een particuliere verhuurder. Sinds 29 mei 2026 is een label daar ook nodig bij verlenging of vernieuwing van het huurcontract. Zonder geldig label kan de Inspectie Leefomgeving en Transport een boete opleggen: in 2026 is dat voor particulieren € 550 per woning. Alle momenten en uitzonderingen staan bij wanneer een energielabel verplicht is.
Label A: 24% van de 15.496 woningen in Zaandam met een label van 2021 of later. 54% heeft A of beter, 14% D of lager. Dat zegt niets over jouw woning: het label hangt af van wat de adviseur bij de opname vastlegt. Bron: EP-Online, RVO.
49% van de woningen in Zaandam is een appartement. De adviseur neemt je eigen appartement op. Gegevens van de VvE helpen, zoals isolatie van het dak of de gevel en een gezamenlijke verwarming. Zonder die stukken rekent het label met standaardwaarden.
Bij oudere woningen rekent het label zonder bewijs met standaardwaarden die bij het bouwjaar horen. In de gemeente Zaanstad geldt dat voor 19% van de woningen. Heb je geïsoleerd? Laat foto's of facturen zien, dan telt de echte isolatie mee.
Het label staat meestal binnen drie werkdagen na de opname bij RVO. De opname plannen we in het eerste telefoontje, tijdens kantooruren binnen een uur na je aanvraag.
Ja. We maken ook energielabels elders in de gemeente Zaanstad, zoals in Assendelft en Krommenie, en in heel Noord-Holland en omgeving.
Liever even overleggen?Bel ons voor een direct antwoord, of vraag je energielabel aan via het formulier.
Lees hoe een energielabel voor je woning bij Opstal verloopt.
Ook een taxatie nodig in Zaandam? Bekijk taxateur in Zaandam.
Vul het formulier in. Tijdens kantooruren bellen we je binnen een uur om te bespreken wat je nodig hebt. Wil je verder, dan plannen we meteen de opname in.
We bellen je op je nummer om te bespreken wat je nodig hebt.
Op werkdagen tussen 9:00 en 17:00 bellen we binnen een uur, daarbuiten de eerstvolgende werkdag.
Klopt je nummer niet of heb je een vraag? Bel 085 060 2130.